BURHANİYE HACI MEHMET FEVZİ KÖYLÜ ANADOLU İMAM HATİP...

BURHANİYE HACI MEHMET FEVZİ KÖYLÜ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNDE Kİ KIZ VE ERKEK SINIFLARIYLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Bugün burada, Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü’nün Milli Eğitim Temel Kanunu ve İlgili Yönetmeliklere aykırı olarak ‘okulda bulunan sınıfların kız ve erkek sınıfları biçimindeki...

25 Mart 2015 - 09:57

Bugün burada, Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü’nün Milli Eğitim Temel Kanunu ve İlgili Yönetmeliklere aykırı olarak ‘okulda bulunan sınıfların kız ve erkek sınıfları biçimindeki düzenlemesinin’ yasa dışılığını ve Laik ve Bilimsel Eğitim anlayışına aykırılığını basına ve kamuoyuna duyurmak amacıyla toplanmış bulunuyoruz.

Bizler yıllardır Ülkemizin aydınlık geleceğinin mücadelesini kararlı biçimde veren eğitim emekçileri olarak, hem darbecilerin ve hem de onların devamı niteliğinde olan hükümetlerin, öncelikle Eğitim Öğretimi kendi karanlık zihniyetlerine uygun biçimde dizayn etmelerinin, eğitimi bilimsel ve laik anlayıştan uzaklaştırma girişimlerinin karşısında durduk. 12 Eylül askeri faşist darbesini yapanlar, öncelikli olarak zorunlu din dersini müfredata sokmuş ve akabinde İmam Hatip Liselerinin sayısını Toplumun imam ve hatip ihtiyacını karşılamanın ötesinde, astronomik olarak artırmışlardı. Bunun sonucu bu liselerden mezun olan öğrencilerimizin çoğunun işsiz kalması biçiminde gerçekleşti. 12 Eylül Anayasasının en mahir uygulayıcısı olan AKP hükümeti 13 yıllık iktidarı süresince Eğitim Öğretimi yazboz tahtasına cevirdi; zorunlu din dersinin eğitimdeki ağırlığını artırarak işe başladı, yapılan TEOG ve LYS sınavlarına din dersi soruları koyarak bunu pekiştirdi. Bütün itirazlara rağmen, bunun pedagojik olmadığı bilimsel tespitlerine rağmen, şu anda kendilerinin de işlemezliğini itiraf ettikleri 4+4+4 eğitim modelini yürürlüğe soktu. Alanında uzmanlaşmış bütün Milli Eğitim personelini ve bürokrasisini tasfiye ederek, yerlerine hiçbir liyakati olmayan yandaş kişileri atadı. Ders çizelgelerinde bilim ve felsefe yerine din ağırlıklı bir anlayış egemen kılındı. Değerler eğitimi altında dinsel dogmaların öğretimi okul öncesi öğrencilere kadar indirildi. Yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak okullarda kendi yandaşları olmayan bütün yönetim kadrolarını tasfiye edip yerine yandaş sendikanın tavsiyesi, il ve ilçe AKP yönetimlerinin onayıyla yönetici atamak suretiyle, eğitim öğretimdeki işleyişi keşmekeş içinde bıraktılar. Anayasal bir hak olan eğitim hakkı, özel okullar ve devlet okullarının paralılaştırılması anlayışıyla tamamen piyasanın insafına bırakılmıştır. AKP hükümetinin Eğitim Öğretime verdiği zararlar elbette saymakla bitmez. Ancak  kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda okutulması uygulamasının çarpık zihniyetinin gerekçesi olarak, bu sayılanların yeterli olduğu aşikardır.

Milli Eğitim Temel Kanunu’nun ilkeleri; Genellik ve Eşitlik, Eğitim Hakkı, Laiklik, Bilimsellik ve Karma Eğitim olarak belirlenmiştir. Burhaniye Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü’nün yaptığı ‘kız ve erkek öğrencileri ayrı sınıflarda okutma’ tasarrufu Milli Eğitim Temel Kanunun temel ilkelerine aykırıdır ve dolayısıyla yasadışıdır, keyfidir. Adı geçen kanunun 15. Maddesinde, ‘Okullarda karma eğitim yapmak esastır. Ancak eğitimin türüne, imkan ve zorluklarına göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir’ denmektedir. Yani keyfi bir biçimde değil, aynı okulun sınıfları bazında değil, merkezi planlamayla ve belirtilen esaslara göre kız veya erkek okulları kurulabilir. Ayrıca İmam Hatip Liseleri Yönetmeliğinin 6. Maddesinde, İmam Hatip Liselerinin kuruluş ve amacı ‘Öğrencilerin geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı bireyler olarak yetiştirileceği’ biçiminde belirtilmiştir. Yine buna ek olarak 13. Madde’de sınıf veya şube oluşturma esasları tanımlanıyor ve bu madde de öğrencilerin kesinlikle cinsiyetine göre tasnif edilemeyeceği vurgulanıyor. Yapılan ve bizim laik ve bilimsel eğitim adına itiraz ettiğimiz ‘sınıfları cinsiyet esasına göre belirleme’ uygulaması, yukarıda geçen yasa ve yönetmeliklere aykırıdır. Cinsiyet ayrımcılığı temel insan haklarına aykırı bir uygulamadır. Öğrencilerin geniş bir dünya görüşüyle yetiştirilmesi ilkesine aykırıdır. Pedagojik olarak öğrencilerin sağlıklı ruh ve beden gelişimi ilkesine aykırıdır. Biz eğitimciler, öğrencilerimizi kız ve erkek olmalarına göre değil, insan olmalarına göre değerlendirmek zorundayız. Cinsiyetçi ve ötekileştirici bir zihniyet çağdışıdır ve ülke geleceği açısından tehlikelidir.  Türkiye’nin eğitimde yapısal sorunları varken, dünya ülkeleri eğitim kalitesi sıralamasında son sıralara inmişken, genç işsizliği %25’lere dayanmışken, bizlerin bu çağdışı karanlık zihniyetin ürettiği cinsiyetçi eğitim anlayışıyla mücadele etmek zorunda kalışımız trajikomiktir.

Bunlara ek olarak yine İmam Hatip Liseleri Yönetmeliğinin 34. Maddesinde Okul Müdürünün görevi Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri doğrultusunda okul yönetmek olarak tanımlanmaktadır. İşte tüm bu sayılan sebeplerden dolayı, Okul Müdürü yaptığı bu yanlış ve cinsiyetçi uygulamasıyla hem Milli Eğitim Temel Kanunu’na ve hem de İmam Hatip Liseleri yönetmeliğine aykırı davranarak, suç işlemektedir. En hafifinden Görevini Kötüye Kullanmıştır.

Okul idaresinin yaptığı bu uygulama 4 gündür ulusal basının gündemindedir. Ancak bu haberlere rağmen, ne ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne de Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda hiçbir şey yapmamışlardır. Suskun kalarak konuyu geçiştirmeye çalışmışlardır. Bizler bu cinsiyetçi uygulamaların, sessiz kalınması durumunda yaygınlaşarak artacağını biliyoruz. İşte bu sebeple, Milli Eğitim Bakanlığının teşkilatlarını sorumluluğa çağırıyoruz. Bu keyfi tutum yasalara ve yönetmeliklere aykırıdır. Eğer idare üzerine düşen sorumluluk gereği davranmaz ve görmezden gelme tutumunu devam ettirirse her türlü adli ve idari girişimde bulunacağımızı ilan ediyoruz.

BURHANİYE EĞİTİM-SEN TEMSİLCİLİĞİ

BURHANİYE EĞİTİM İŞ TEMSİLCİLİĞİ

Bu haber 2558 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ali
    3 yıl önce

    size ne bizim öğrencilerin hangi sınıflarda okuyacağı. siz kendi çocuklarınızı istediğiniz şekilde okutun, ister karışık, ister birleşik, isterseniz ikişer kişilik özel odalarda okutabilirsiniz. bu sizin bileceğiniz iş. ama biz çocuklarımızı ayrı sınıflarda okutmak istiyoruz, buda bahsettiğiniz mevzuata uygun. diyor ki"eğitimin türüne göre"

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALİAĞA ENERJİ SOTA SOLAR MASA
ALİAĞA ENERJİ SOTA SOLAR MASA
MASTERCLASS Evlilik fotoğraf yarışmasının Birincisi.
MASTERCLASS Evlilik fotoğraf yarışmasının Birincisi.