EDREMİT BELEDİYE BAŞKANI KAMİL SAKA’DAN 365 GÜNÜN HESABI

EDREMİT BELEDİYE BAŞKANI KAMİL SAKA’DAN 365 GÜNÜN HESABI

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, düzenlediği halk bilgilendirme toplantısı ile bir yıllık çalışmalarını halka anlattı...

31 Mart 2015 - 09:14

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, düzenlediği halk bilgilendirme toplantısı ile bir yıllık çalışmalarını halka anlattı. Çalışmaları anlatan “İcraatlarla 365” gün isimli slayt gösterisinin sunulduğu toplantıda Başkan Saka, vatandaşların sorularını cevaplandırıp yapılacak projeleri anlattı.

 

Edremit Belediyesi'nin bir yıllık hizmetlerinin anlatıldığı "Halk Bilgilendirme Toplantısı" Şükrü Tunar Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Kamil Saka'nın yanı sıra Başkan Yardımcıları ve Daire Müdürlerinin de hazır bulunduğu toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İlk olarak bir yıllık çalışmaları anlatan "İcraatlarla 365 Gün" isimli slayt gösterisi izlendi.

Göreve başladığı günden buyana yapılan çalışmalar ile ilgili detaylı bir açıklama yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Göreve başlamadan önce aynen şu ifadeleri kullanmıştım: “Edremit Belediyesi’nin kapısından içeriye yalan ve talan değil; sadece halk ve hak girecek” demiştim. Tam 1 yıl önce kurmuş olduğum bu ifadelerin arkasında olduğumu belirterek sözlerime başlamak istiyorum.

Sadece halkın çıkarlarını düşünerek hizmet üretmeye çalıştığımız bu yolda gösterdiğiniz ilgi, sevgi, samimiyet ve hakkaniyet için tüm Edremit halkına şükranlarımı ifade ediyorum. Göreve başladığımızda yaklaşık olarak 86 Milyon TL borçla devraldığımız Edremit Belediyesi’nde, yönetim olarak kendimize ilk hedef mali disiplini belirledik. Mali disiplin olmadan hiçbir faaliyeti gerçekleştiremeyeceğimizin bilinci içerisinde, tam bir ekip uyumu göstererek 1 yıllık süre zarfında 36 Milyon TL gibi ciddi bir meblağ borç ödedik. Aynı dönem içerisinde 775 ton sıcak ve soğuk asfalt çalışması, 36.775 m2 kilit parke, 10.300 m2 granit parke taşı, 730 metre yağmur suyu drenaj hattı döşeme çalışması ve 1 yıllık süre içerisinde 1157 adet ağaçlandırma çalışması gerçekleştirdik. Bu arada, Balıkesir’in, Büyükşehir Belediyesi olmasının getirdiği sıkıntıları da aşmaya çalışıyoruz. Bilindiği gibi; itfaiye, ulaşım, mezarlıklar, sinek ilaçlaması, sokak hayvanları için barınak yapılması ve çöp döküm sahalarının hazırlanıp çalışır duruma getirilmesi yetkisi 6360 sayılı yasayla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne, su - kanalizasyon ve arıtma tesisleri de Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BASKİ’ye verilmiştir. Büyükşehir Belediyesi, mezarlıklar ve numarataj gibi iş ve işlemleri ilçe belediyesine devrettiği için, belediye olarak bu konudaki çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca, belediyemizin ihtiyacı olduğu halde Valilik Devir Tasfiye Kurulu tarafından, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne verilen Altınoluk ve Zeytinli hizmet binaları, araç şantiyeleri gibi yerlerimizi geri alabilme adına yargı yoluyla mücadelemizi sürdürüyoruz. Edremit’in vizyonunu belirlerken, belirtmiş olduğumuz “Çağdaş ve Marka Kent” söylemine ulaşmak adına cesaretli ve kararlı adımlar atmaktan hiçbir zaman geri durmadık; korkmadık, çekinmedik!

Geçmiş 1 yılı emin olun hiç ama hiç kolay geçirmedik. 6 belediyenin birleşmesini gerçekleştirmek ve bunların birleşmesinden ortaya tek bir belediye çıkartmak kolay bir iş değildi ancak bunu da sizlerin destek ve güveniyle sağ salim aşmış durumdayız. Bunun için sizlere ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Göreve başladığımızda halkın olan alanlar adeta peşkeş çekilmişti. Edremitlilere tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak adına seçim meydanlarında vermiş olduğumuz sözü yerine getirerek; her türlü hormonlu ihaleye set çektik, geçit vermedik! Bizleri korkutmaya, yıldırmaya çalıştılar ancak halkımıza olan sözümüz ve güvenimiz her zaman aklımızın bir köşesinde öylece yer edindi. Dün olduğu gibi bugün de Edremitli yurttaşlarımızın çıkarlarından başka hiçbir şeye eyvallah etmiyoruz, etmeyeceğiz.

Adeta talan ordularının istilasına uğrayan Edremit Belediyesi’nde yolsuzlukla mücadelemiz, görünmeyen ancak Edremit’imizin geleceğini direkt etkileyen en önemli çalışmalarımızdan birisi olmuştur. Hizmet götürmek mecburiyetinde olduğumuz görevlerimizi icra ederken, halkın yararına olan çalışmaları kesinlikle ve kesinlikle gözardı etmedik. Belediyemizin kapısını her yurttaşımıza ardına kadar açarak gerek yüz yüze, gerekse kurumsal olarak aktif kullandığımız sosyal medya aracılığıyla her zaman iç içe olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Vatandaşlarımız artık derdini ve sıkıntısı rahatça dile getirir oldu. Bizler de imkanlarımızı sonuna kadar kullanarak bunlara çözüm üretiyoruz.

Halkımızın bizden yana kalıcı bir sıkıntısı olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Ancak çıkar düzenini devam ettirmek isteyen bazı gruplar, belediye imkanlarını kendileri için kullanmak suretiyle rahatsız durumlar. İşte onlar, bizleri hiç ama hiç sevmiyorlar… Bizler görevdeyiz diye adeta kara kara düşünüyorlar. Daha çok düşünecekler Biz halkımıza söz verdik. Bu kapıdan içeriye yalan ve talan girmeyecek. Bu kapıdan içeriye sadece hak ve halk girecek hak.

Büyüyen Edremit’in her bir köşesini 1 yıldır karış karış dolaşıyor, çeşitli incelemelerde bulunuyorum. Sürekli yurttaşlarımın içerisindeyim. Hiçbir makam ve mevki de beni ait olduğum o yerlerden koparamadı ve koparamayacak.

Belediyemizde gerekli yapılandırma aşamasını tamamlamak üzereyiz. Mali açıdan nefes alır, önümüzü görür duruma daha ancak gelebiliyoruz. Deyim yerindeyse; çark yeni yeni dönmeye, dişliler arasındaki uyum kendisini yeni yeni göstermeye başladı. Bunu da anlaşılır ve makul görmenizi rica ediyorum.

Edremit artık kötü haberlerle anılan bir kent olmayacak. “Çağdaş ve Marka” vizyonuna yakışır; spordan sanatta, hayatın diğer güzellikleriyle anılan, insanların mutlu olduğu ve iyi dileklerle andığı bir kent olacak. Amacımız 5 yılın sonunda bunu kalıcı hale getirmek ve başarılarla Türkiye’nin gündemine geldiğimiz şu günlerde bunu sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Ve eminim ki; sizlerin desteğiyle bunu başaracağız.

Üzerinde sürekli durduğum üzere, Edremit’te artık talan devri sona ermiştir. Halkın öz be öz malı olan alanlar halkın kullanımına açılmaya başlamıştır. Bu anlamda, uzun sahil şeridimiz, parklarımız, yollarımız ve kaldırımlarımız bundan sonra tamamen halkın kullanımında olacak. Tam bir ekip ruhuyla hareket ederek imar disiplinini de sağlamaya ve kontrol altına almaya başladık. Altını özellikle ve kalın şekilde çizerek belirtmek istiyorum ki; imar konusunu işlerken, rantı değil, halkı odak noktasına koyuyoruz. Sanırım mesajım gerekli yerlere ulaşacaktır…

Doğru bildiğimiz yolda, başımız dik, alnımız açık bir şekilde cesaret ve kararlılıkla yürüyoruz ve yürümeye de devam edeceğiz. Seçim meydanlarında verdiğimiz sözlerin hepsinin arkasında olduğumuzu bir kere daha ifade ediyorum. Sizlerden biraz daha sabır ve anlayış bekliyorum. İyi niyetinize, sevginize, hoşgörünüze, samimiyetinize ve sıcaklığınıza bir kere daha sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. 5 yılın sonunda daha yaşanabilir ve gelecek vaat eden bir kentte hep beraberce özgürlük türküleri söyleyeceğiz. Güzel ve güneşli günler çok yakında” dedi. 

        Başkan Saka, “Çalışmalarda emeği geçen tüm meclis üyelerine ve tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Ardından Belediye Başkanı Kamil Saka, Belediye Başkan yardımcıları ve ilgili daire müdürleri, vatandaşların sorularını yanıtladı. Gelen soruları tek tek cevaplayan Başkan Saka, 2015 yılının "proje ve yatırım yılı" olacağını da kaydederek yeni projelerin uygulamaya konulması ile bir yılın sonunda daha farklı bir Edremit ortaya çıkacağını söyledi. Halk Bilgilendirme toplantılarının önümüzde ki, günlerde farklı mahallelerde devam edeceği ifade edildi.

Toplantıya CHP Edremit İlçe Başkanı Enver Enligün, Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu haber 2629 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Necmettin Karaman
    3 yıl önce

    Bilgilendirme için teşekkür ederim. Başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALİAĞA ENERJİ SOTA SOLAR MASA
ALİAĞA ENERJİ SOTA SOLAR MASA
MASTERCLASS Evlilik fotoğraf yarışmasının Birincisi.
MASTERCLASS Evlilik fotoğraf yarışmasının Birincisi.